Чи вартує директор мільйон доларів?

Маргарита Замкова
п’ятниця, 03 Червень 2016, 13:19
0
Голова "Укргазвидобування" Олег Прохоренко отримує на посаді близько мільйона гривень на місяць /hubs.ua

Зарплата голови правління ПАТ “Українська залізниця” Войцеха Бальчуна становитиме від 800 тисяч до 1 мільйона доларів на рік, заявив радник міністра економічного розвитку і торгівлі Сергій Гайда.

Розмір заробітків поляка, який переміг у кадровому конкурсі на голову правління “Української залізниці”, оголошують не вперше. Одразу ж після вибору Номінаційного комітету колишній міністр економіки Айварас Абромавичус заявляв, що Бальчун отримуватиме 1,5 млн доларів на рік.

Зауважимо, що посада Бальчуна – не єдина високооплачувана. Журналісти економічних видань з’ясували, скільки отримують інші керівники державних підприємств. Беззаперечний лідер – голова “Укргазвидобування” Олег Прохоренко. Його зарплата становить майже 400 тисяч гривень на місяць, а премії та бонуси збільшують дохід до мільйона.

Різні прогнози щодо зарплати переможця кадрового конкурсу на “Укрпошті” Ігоря Смелянського. Називалися суми в 750 тисяч доларів на рік, і 375 тис. грн на місяць. Хоч досі в.о. генерального директора Ігор Ткачук має близько 23 тис. грн на місяць.

Та жоден керівник державного підприємства не може встановити зарплату бажаного рівня. Її розмір вираховується за формулою, прописаною у постанові Кабінету Міністрів “Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств” № 859, яка діє ще 1999 року.

Показники для визначення розміру посадового окладу керівника підприємства містяться в окремому додатку. Ідеться, зокрема, про фінансові показники підприємства за даними останньої річної фінансової звітності та середньооблікову чисельність працівників в еквіваленті повної зайнятості робітника за рік. У цьому переліку також зазначений максимально допустимий розмір посадового окладу керівника підприємства у кратності до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії.

Отже, якщо вартість активів підприємства становить менше 1 млрд. гривень або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить менше 200 млн. гривень, або середньооблікова чисельність працівників менша 500 осіб – керівник може розраховувати на зарплату у розмірі до 10 посадових окладів. І далі показники тільки зростають:

 – вартість активів становить понад 1 млрд. гривень та не перевищує 3 млрд. гривень, або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить понад 200 млн. гривень та не перевищує 1 млрд. гривень, або середньооблікова чисельність працівників понад 500 осіб та не перевищує 1 тис. осіб – до 30;

– вартість активів становить понад 3 млрд. гривень та не перевищує 10 млрд. гривень або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить понад 1 млрд. гривень та не перевищує 5 млрд. гривень, або середньооблікова чисельність працівників понад 1 тис. осіб та не перевищує 5 тис. осіб – до 60;

– вартість активів становить понад 10 млрд. гривень та не перевищує 30 млрд. гривень або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить понад 5 млрд. гривень та не перевищує 10 млрд. гривень, або середньооблікова чисельність працівників понад 5 тис. осіб та не перевищує 20 тис. осіб – до 100;

– вартість активів становить понад 30 млрд. гривень або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить понад 10 млрд. гривень, або середньооблікова чисельність працівників понад 20 тис. осіб – до 200.

 

Тобто, заробітна платня керівника “Української залізниці”, вартість активів якої оцінено у 245 млрд грн. та на якій працює понад 350 тисяч осіб, має становити не більше 200 посадових окладів. У контракті Войцеха Бальчуна записано 461,6 тис. грн. Звідки ж мільйон?

На думку Романа Бондаря, партнера компанії Talent Advisors, яка спеціалізується на пошуку керівників підприємств, рівень імовірної зарплати Войцеха Бальчуна трохи перебільшений.

“Цифри, які виникають у публічному полі, м’яко кажучи, не відповідають дійсності. Я не можу вдаватися в деталі з етичних міркувань. В “Української залізниці” та Міністерства інфраструктури є база для ухвалення рішень про розмір фіксованого винагороди – постанова №859, з якої можна чітко вирахувати розмір будь-якої винагороди керівника вищої ланки будь-якого підприємства”, – зазначив Роман Бондар.

Експерт окреслив структуру винагороди керівників державних підприємств. Її 25% становить власне заробітна плата, оклад. Іще 25% – місячна премія, яку ще треба заслужити. Так само, як і річну премію – іще 50% річного заробітку. Бонуси залежать від ключових показників ефективності – прибутковості, виручки, реалізації нових проектів, збільшення долі компанії ринку збуту тощо.

На думку Романа Бондаря, керівники вищої ланки державного сектору мали б отримувати зарплату таку ж, або й навіть вищу, як у комерційному секторі.

“У державному секторі набагато більше відповідальності, важкий процес узгодження. Та й ризики, якими управляє керівник такої компанії, у кілька разів вищий, аніж питання, які розв’язує керівник приватної компанії. Тут треба все ламати, лікувати, запроваджувати. У комерційному бізнесі все набагато простіше”, – вважає Роман Бондар.

Проте, як уточнює фахівець із пошуку кадрів, запобіжником проти високих зарплат керівників держпідприємств залишається так званий фактор “соціальної справедливості”.

“Частина нашого суспільства вважає, що керівники компаній узагалі мають працювати безплатно. І цим людям важко пояснити різницю рівнів створення вартості та завдань, який розв’язує керівник і простий співробітник”, – каже Роман Бондар.

Залишити коментар