Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної власності”. Цей документ дозволяє створювати на державних підприємствах наглядові ради, які призначатимуть керівників компаній. На думку розробників закону з Міністерства економічного розвитку та торгівлі, передача управлінських функцій до новостворених органів зменшить політичний вплив та корупцію на державних та комунальних підприємствах, забезпечить прозорість та професійний підхід до їх управління. Ці нововведення вибудують систему корпоративного управління та піднімуть рівень прозорості до стандартів європейської Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
Закон, який змінює підхід до управління об’єктами державної власності, входить до так званого “пакету МВФ”. Від його ухвалення залежала доля подальшого фінансування України Міжнародним валютним фондом. Верховна Рада приймала закон двічі. Ухвалений документ у лютому 2016 року ветував президент Петро Порошенко. Глава держави зауважив, що проект не враховує деякі особливості щодо промислово-оборонного комплексу. Депутати ці поправки врахували, тож діяльність наглядових рад на таких підприємств визначатиметься Законом “Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі”.
Основні новації документу “Кадрам” розкрив партнер компанії Talent Advisors Роман Бондар.
Наглядові ради на державних підприємствах (на тих, у яких частка держави становить 50% і більше) складатимуться з членів, які представлятимуть інтереси держави, і незалежних представників. Останні матимуть більшість голосів, незалежно від того, яку організаційно-правову форму має та чи інша держкомпанія. До незалежних членів виставлені суворі критерії: він не може бути державним службовцем, мати родинні чи ділові зв’язки з керівниками державних підприємств, не має права протягом п’яти років до входження до наглядової ради обіймати керівну посаду на держпідприємстві або протягом 3 років – працювати на ньому. Крім того, не має права увійти до наглядової ради в якості незалежного представника особа, яка обіймала аналогічну посаду протягом трьох термінів.
Усі члени наглядової ради самостійно ухвалюватимуть рішення на засіданнях. Досі діяла норма про завдання для голосування членів ради.
Які ж функції наглядових рад? Зокрема, вони погоджуватимуть стратегію та річний фінансовий план держпідприємств, призначатимуть та звільнятимуть керівників компаній, встановлюватимуть їм розмір та умови виплати винагороди. Також члени наглядових рад формуватимуть підрозділи внутрішнього аудиту та обиратимуть незалежного зовнішнього аудитора, прийматимуть рішення про вчинення значних операцій держпідприємств (за винятком рішень, які віднесені до компетенції загальних зборів або органу управління) та операцій, щодо яких є зацікавленість у посадових осіб держпідприємства.
Ще одне серйозне нововведення: річна, у тому числі, консолідована звітність державної компанії підлягає обов’язковому незалежному аудиту. Аудиторські висновки, а також інформація про керівників, членів наглядових рад та їхню винагороду, про операції з державним і місцевими бюджетами має бути розміщена у джерелах з відкритим доступом. Для унітарних та акціонерних державних підприємств аудиторів визначатиме Кабмін, для комунальних компаній – місцеві ради депутатів.
Фактично, держава тепер виконуватиме функцію акціонера, наглядова рада займатиметься стратегічним управлінням та наглядом за менеджментом, а менеджмент здійснюватиме операційне управління.
“В Україні починається нова сторінка у розвитку корпоративного управління. Незалежні ради директорів у державних компаніях – більше не казка. Успіх “Нафтогазу” буде перенесений на інші компанії”, – зазначив Роман Бондар.
За його словами, “Нафтогаз України” наразі є єдиною державною компанією, у якій діє повноцінна наглядова рада. Реформа корпоративного управління на підприємстві за принципами ОЕСР розпочалася 2015 році. У наглядову раду від держави увійшли перший заступник міністра економіки Юлія Ковалів та колишній міністр палива та енергетики Володимир Демчишин. Маркус Річардс, Пол Уорвік і Чарльз Проктор є незалежними членами. Річардс раніше працював у компаніях Dana Petroleum, British Petroleum і Oil & Gas Management Consulting, Проктор – у Genel Energy plc, British Petroleum і СІДАНКО, Уорвік – у Repsol і Talisman Sinopec Energy UK. Кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради “Нафтогазу України” Мінекономрозвитку знайшло за допомогою рекрутингового агентства Odgers Berndtson.
Критерії оцінки незалежних кандидатів, які увійдуть до наглядових рад, розроблятиме Міністерство економічного розвитку та торгівлі.
“Форматом відбору займатиметься спеціальна служба при МЕРТ. За цю ділянку роботи відповідає перший заступник міністра Юлія Ковалів”, – зауважив Роман Бондар.
За його словами, той факт, що саме урядовці розроблятимуть критерії, закладає “купу мін” під цей закон. Тому вся надія – на активну позицію громадськості та міжнародних фінансових інституцій, які не дозволять перетворити обрання наглядових рад на державних підприємствах на фарс.
За словами Юлії Ковалів, уже до кінця року наглядові ради можуть бути сформовані у 15 найбільших державних компаніях. Відтак постане питання, де взяти кандидатів, які відповідали б цим критеріям. Роман Бондар пропонує залучати відомі рекрутингові агентства до відбору членів незалежних членів наглядових рад.
“Оскільки потрібно буде обрати достатньо велику кількість рад, потрібно буде залучати такі агентства. Як показав досвід, саме завдяки соціальному капіталу, глибокому знанні людей, здатності швидко та кваліфіковано знайти й оцінити потрібні компетенції, можна швидко зібрати гідний пул кандидатів на розгляд Номінаційного комітету”, – зазначив Роман Бондар.