Відбір директора “Мистецького арсеналу”: між культурою та нерухомістю

Володимир Охотний
середа, 15 Червень 2016, 10:47
0
На будівельні та протиаварійні роботи у "Мистецькому арсеналі" цього річ виділено 25 млн грн /meest-online.com

“Мистецький арсенал” знову в центрі уваги. Але цього разу не як осередок арт-проектів, а як місце боротьби за керівну посаду. Державне управління справами (ДУС), якому підпорядковується Національний культурно-мистецький музейний комплекс, шукає заміну генеральному директору установи Наталії Заболотній, контракт якої закінчився цієї весни.

Наталія Заболотна очолює культурний заклад із 2010 року, після чотирьох років роботи біля керма іще одного держпідприємства у складі ДУС – “Центру ділового та культурного співробітництва “Український дім”. Перетворення останнього на сучасний виставковий центр колишній директор уважає своєю заслугою. Як і розвиток “Мистецького арсеналу”, який в останні роки провадить бурхливу культурну діяльність. Щоправда, засновниця і керівник кількох арт-проектів, серед яких “Книжковий арсенал”, ARSENALE, ART KYIV CONTEMPORARY, не завжди з трепетом ставиться до творів мистецтва – у 2013 році вона знищила картину “Коліївщина: Страшний Суд”, на якій художник Володимир Кузнєцов зобразив чиновників, священиків і депутатів у пеклі. Інцидент стався напередодні приїзду до музейного комплексу тодішнього президента країни Віктора Януковича.

Наступника Наталії Заболотної на посаді гендиректора обиратимуть за положеннями Закону “Про культуру”, а не за вимогами постанови Кабінету Міністрів “Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектора економіки”. “Мистецький арсенал” як один із найвідоміших музейних комплексів країни для Державного управління справами є радше закладом культури, аніж держпідприємством на кшталт готелю “Україна” чи лікарні “Феофанія”, які серед іще близько 50 компаній, юридично підпорядкованих Державному управлінню справами.

Різниця між двома процедурами відбору суттєва. На відміну від постанови Кабміну, за якою відбір здійснює постійно діюча комісія суб’єкта управління, Закон “Про культуру” вимагає прозорого залучення до конкурсної комісії дев’яти осіб, які рівною кількістю голосів представлятимуть Держуправління справами, трудовий колектив мистецького закладу та громадські організації, що опікуються питаннями культури. До того ж закон висуває відповідні вимоги до здобувачів керівної посади: вища освіта,  стаж роботи у сфері культури не менше трьох років і такий же досвід роботи на керівних посадах, володіння державною мовою та “здатність виконувати посадові обов’язки”. Претенденти повинні надати документи, серед яких поміж традиційних паперів повинні бути два рекомендаційні листи та мотиваційний лист.

Зауважимо, що варіант відкритого конкурсного відбору директора закладу культури дає неабияку фору нинішній очільниці “Мистецького арсеналу”. Адже саме за цією процедурою вимагав від ДУС провести конкурсний відбір Громадський комітет із захисту культурного закладу, який сформувався за кілька днів до оголошення кадрового конкурсу. Митці та самі працівники “Мистецького арсеналу” організувалися у спільноту, аби перешкодити, як вони кажуть, намірам ДУС поставити на чолі закладу “свою” людину, яка зможе одноосібно розпоряджатися близько 10 га землі, які держава оцінила у 500 млн грн., та нерухомістю загальною площею 64 тис. кв. м, балансова вартість якої становить близько 400 млн грн. Зрештою, лише будівельні та протиаварійні роботи у “Мистецькому арсеналі” цього річ виділено 25 млн грн. Новому ж керівнику пропонують посадовий оклад трохи більше 7 тис. грн.

Залишити коментар