Перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів визнав, що відбір керівників стратегічних для національної економіки підприємств гальмується через брак голосів членів Комітету з призначень.
“Для будь-якого засідання потрібен кворум: не менше п’яти членів з правом голосу. Тобто, не менше п’яти міністрів в одній кімнаті. Я можу на пальцях однієї руки перерахувати рази, коли засідання комітету відбувалися”, – зауважив Степан Кубів і запропонував переформатувати комітет.
“Уважаю, що кількість членів комітету з правом голосу і без нього потрібно скоротити, а рівень представництва від держави знизити. Є суто практичні причини: міністри мають набагато більш нагальні та важливі завдання, ніж співбесіди з кандидатами навіть на дуже важливі підприємства”, – повідомив перший віце-прем’єр-міністр.
Наразі до складу Комітету з призначення із правом голосу входять:
Без права голосу у Номінаційному комітеті засідають:
Формат Номінаційного комітету, запропонований Степаном Кубівим, передбачає право голосу за:
Із дорадчим голосом кандидатів відбирали б чотири незалежні недержавні експерти.
Замість відбіркових комісій при міністерствах діє єдина комісія з відбору із двох представників Секретаріату Кабінету Міністрів, представника Мін’юсту, представника відповідного органу управління та експерта з добору персоналу (із правом дорадчого голосу). Останній пропонує п’ять кандидатур претендентів. Комісія може ухвалити рішення щодо заміни не більше двох кандидатур із відібраних фахівцем із добору персоналу і подає “короткий лист” на розгляд Комітету з призначення.
Усі члени комісії з відбору та Номінаційного комітету працюють на громадських засадах. Послуги фахівця з добору персоналу можуть оплачуватися або коштом держпідприємства, або держбюджету, або міжнародної технічної допомоги.
Голосування за зміни має відбутися найближчим часом.