Уряд урізав премії топам державних компаній

Артур Корсунь
субота, 21 Липень 2018, 18:40
0
Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв (ліворуч) отримав 207 млн грн премії за перемогу у Стокгольмському арбітражі над "Газпромом" / energynews.com.ua

Кабінет Міністрів скасував надвисокі премії для топ-менеджерів державних компаній.

“Є світова практика, що ми маємо платити нормальну заробітну плату, ринкову для державних компаній у різних секторах. Але вона не може бути захмарною, надприродньою. В одному підприємстві керівник отримує 300 тисяч гривень, а робітник – 3,5 тисячі. Це не є прийнятним”, – зазначив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Він зазначив, що заборонив виплату будь-яких додаткових виплат співробітникам держкомпаній, у яких відсутні фінансові плани.

Минулого місяця НАК “Нафтогаз України” оголосила про 20,7 млн доларів премії своїм співробітникам за перемогу у Стокгольмському арбітражному суді в суперечці з “Газпромом”. Володимир Гройсман закликав Наглядову раду НАК переглянути високі премії правлінню компанії. Проте Наглядова рада не послухала прем’єр-міністра.

Рівень оплати праці в державному секторі не є надзвичайно низьким. На еквівалентних посадах в приватному секторі (згідно з даними опитування роботодавців Ernst&Young) на рівнях від спеціаліста до начальника відділу можуть платити навіть менше, ніж досвідченому фахівцю на державній службі.

Як писали “Кадри”, показники для визначення розміру посадового окладу керівника підприємства містяться в окремому додатку. Ідеться, зокрема, про фінансові показники підприємства за даними останньої річної фінансової звітності та середньооблікову чисельність працівників в еквіваленті повної зайнятості робітника за рік. У цьому переліку також зазначений максимально допустимий розмір посадового окладу керівника підприємства у кратності до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії.

Отже, якщо вартість активів підприємства становить менше 1 млрд. гривень або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить менше 200 млн. гривень, або середньооблікова чисельність працівників менша 500 осіб – керівник може розраховувати на зарплату у розмірі до 10 посадових окладів. І далі показники тільки зростають.

У структурі винагороди керівників державних підприємств 25% становить власне заробітна плата, оклад. Іще 25% – місячна премія, яку ще треба заслужити. Так само, як і річну премію – іще 50% річного заробітку. Бонуси залежать від ключових показників ефективності – прибутковості, виручки, реалізації нових проектів, збільшення долі компанії ринку збуту тощо.

Частина українського суспільства вважає, що керівники компаній узагалі мають працювати безплатно. І цим людям важко пояснити різницю рівнів створення вартості та завдань, який розв’язує керівник і простий співробітник. У державному секторі набагато більше відповідальності, важкий процес узгодження. Та й ризики, якими управляє керівник такої компанії, у кілька разів вищий, аніж питання, які розв’язує керівник приватної компанії. Тут треба все ламати, лікувати, запроваджувати.

Залишити коментар