Культурний проект “Речовий доказ” нещодавно відкрився в арт-просторі на вул. Рейтарській, 8Б у Києві, замінивши відомий Educatorium.
Проект існує у форматі сквоту. Простір підтримують волонтери та активісти: митці, правники, футбольні вболівальники та учасники бойових дій на Сході України. Громада самоорганізувалася з єдиною метою – захистити історичну будівлю з унікальною архітектурою царської доби від незаконної забудови.
“У нас є великий досвід громадських протистоянь. Серед нас є юристи, журналісти-розслідувачі, чимало волонтерів, які відгукнулись на наш заклик захистити будівлю. Серед них і кияни, які тут виросли, і вони вирішили нам допомогти”, – розповів ініціатор проекту Назарій Кравченко.
За словами Кравченка, назву проекту обрали не випадково: на саму будівлю накладений арешт за вказівкою генерального прокурора. Правоохоронці підозрюють, що історичну споруду на Рейтарській було відчужено з комунальної власності незаконним шляхом. Отже, будинок є речовим доказом у антикорупційній справі. До того ж, він розташований в охоронній зоні ЮНЕСКО.
Доки тривають перемовини із власниками щодо подальшої долі будівлі загалом та арт-просторів, які там знаходяться, зокрема всім відомі “Локація” та галерея “Дукат”, волонтери продовжують проводити мистецькі заходи.
Відвідувачі можуть побачити твори друкованої графіки сучасних українських авторів.
Вражає, як громадяни різних професій та роду занять ефективно співпрацюють та за лічені дні створюють цілком життєздатні проекти, як-от виставки сучасного мистецтва. Показово, що для цього їм не знадобились ані багаточисельний апарат супроводу, ані фантастичні бюджети. Це знову підтверджує, що за відсутності бюрократичної машини можна працювати набагато ефективніше і з користю для суспільства.